You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Дата: 24.06.2019

Правове регулювання:
Кримінальний кодекс України від 05.04.2001 № 2341-ІІІ (далі – КК України).

Хто виступає субєктом злочину згідно ст. 175 КК України?В даному випадку суб’єктом злочину виступає керівник підприємства, установи або організації незалежно від форми власності або громадянин – суб’єкт підприємницької діяльності.

За яких умов наступає відповідальність передбачена ст. 175 КК України?
Згідно ст. 175 КК України кримінальна відовідальність настає у разі наявності наступних умов:

  • невиплата заробітної плати повинна бути безпідставною. Безпідставною буде вважатись така невиплата, яка вчинена за наявності об’єктивної можливості її здійснення, тобто вчинена при наявності коштів на її виплату і відсутності поважних причин для невиплати. Однак, складу цього злочину не буде, якщо зазначені виплати не здійснюються на законних підставах (наприклад, несплата частини заробітної плати в результаті відрахування із неї для покриття заборгованості працівника підприємству, установі, організації, на якому він працює) або їх невиплата зумовлена об’єктивними причинами (наприклад, відсутністю необхідних для виплат коштів на рахунках підприємства, установи, організації). Сума невиплати заробітної плати для кваліфікації дій значення не має;
  • строк невиплати – більше як за один місяць;
  • невиплата заробітної плати повинна бути вчинена умисно.

 Що слід розуміти під кваліфікуючою ознакою – нецільове використання коштів, яка передбачена ч. 2 ст. 175 КК України?
Кваліфікуючою ознакою злочину є вчинення описаного у ч. 2 ст. 175 КК України діяння внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати, стипендії, пенсії та інших установлених законом виплат. Під нецільовим використання слід розуміти використання коштів на будь-які заходи, що не пов’язані з їх виплатою як заробітної плати, стипендії, пенсії та інших установлених законом виплат (наприклад, оренди приміщення, оплати різноманітних послуг, купівля сировини тощо). Тобто, спочатку потрібно заплатити заробітну плату працівникам, а потім здійснювати решту платежів, що пов’язані з господарською діяльністю юридичної особи чи ФОП.

 В яких випадках особа звільняється від кримінальної відповідальності за несвоєчасну виплату заробітної плати?
Особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до кримінальної відповідальності нею здійснено виплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої встановленої законом виплати громадянам (ч. 3 ст. 175 КК України). Отже, для звільнення керівника від кримінальної відповідальності на підставі ч. 3 ст. 175 КК України необхідно, щоб виплату заробітної плати він здійснив до пред’явлення йому обвинувачення.

 

                                                                                                                                                         Ірина Марчук, адвокат

 Ця стаття несе виключно інформаційний характер та не може розглядатись як надання консультації у конкретній справі. За отриманням допомоги потрібно звертатись до адвокатів/юристів.