You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Дата: 20.02.2019

Правове регулювання:

Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 р. № 322-VIII (надалі – КЗпП України).

Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР.

В яких документах визначається строки виплати заробітної плати?

     Строки виплати заробітної плати мають бути встановлені в одному з таких документів:     

  • колективний договір;
  • нормативний акт роботодавця, погоджений з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів – представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом).

Який строк виплати заробітної плати?

Заробітна плата виплачується працівникам регулярно, але не рідше двох разів на місяць, через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата (ч. 1 ст. 115 КЗпП України).

Чи має право роботодавець встановити виплату заробітної плати один раз на місяць?

Визначення роботодавцем у документах, що регламентують періодичність та строки виплати заробітної плати, умови про виплату заробітної плати один раз на місяць вважається неправомірним.

Які вимоги до порядку виплати заробітної плати визначені чинним законодавством України?

     Чинним законодавством України визначені наступні вимоги до порядку виплати заробітної плати:

  • у робочі дні за графіком роботи підприємства;
  • не менше двох разів на місяць;
  • через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів;
  • не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Які існують граничні терміни виплати заробітної плати?

     Чинне законодавство України встановлює наступні граничні строки виплати заробітної плати:

  • за першу половину місяця – не пізніше 22 числа поточного місяця;
  • за другу половину місяця – не пізніше 7 числа місяця, наступного за місяцем нарахування заробітної плати.

Яка відповідальність роботодавця передбачена чинним законодавством України за порушення строків виплати заробітної плати?

Згідно ч. 2 ст. 265 КЗпП України передбачено, що у разі порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам більш як за один місяць або виплата їх не в повному обсязі, роботодавець сплачує штраф у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (фінансова відповідальність).

За порушення встановлених термінів виплати заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян – суб’єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (адміністративна відповідальність).

Згідно ст. 175 КК України визначено, що безпідставна невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більш як за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності чи громадянином – суб’єктом підприємницької діяльності, карається штрафом від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років (кримінальна відповідальність).

 

                                                                                                                                                         Ірина Марчук, адвокат

 Ця стаття несе виключно інформаційний характер та не може розглядатись як надання консультації у конкретній справі. За отриманням допомоги потрібно звертатись до адвокатів/юристів.