You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Дата: 10.10.2019

9 жовтня 2019 року Мінекономрозвитку оприлюднило проект постанови КМУ “Про затвердження вимог до суб’єктів господарювання щодо приймання електронних платіжних засобів в оплату за продані ними товари (надані послуги)”. Завантажити текст можна тут.

Основними цілями цього проекту є:

  • зменшення витрат бізнесу на виконання вимог регулювання в частині обов’язковості забезпечення безготівкових розрахунків на 50%;
  • створення додаткових зручностей для населення при розрахунках за придбані товари та отримані послуги;
  • покращення якості безготівкових операцій;
  • зменшення витрат держави на підтримку готівкового обігу.

Зауважимо, що це не перше оприлюднення цього проекту постанови. Вперше МЕРТ його оприлюднило наприкінці 2018 року, про що ми писали тут. Проте тоді ДРС не погодила цей проект. Відповідно ДРС з МЕРТ вирішили напрацювати новий проект щодо обов’язкового застосування платіжних терміналів.

 

Яка причина цієї ініціативи?

Як зазначено в Аналізі регуляторного впливу проекту, відповідно до п. 14.19 Закону «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» суб’єкти господарювання зобов’язані забезпечити можливість здійснення держателями електронних платіжних засобів розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням електронних платіжних засобів.

Вимоги до суб’єктів господарювання щодо приймання електронних платіжних засобів в оплату за продані ними товари (надані послуги) визначає Кабінет Міністрів України.

Кабміном було прийнято постанову від 29.09.2010 р. №878 «Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів». Відповідно до неї з 01.01.2012 року суб’єкти господарювання сфери торгівлі, ресторанного господарства та послуг, які застосовують РРО, повинні перейти на обов’язкове приймання спеціальних платіжних засобів при розрахунках за продані товари (надані послуги). Проте на сьогодні постанова не відповідає вимогам Закону.

 

Що зміниться?

У Вимогах прописано, що суб’єкти господарювання, які здійснюють продаж товарів (надання послуг), включаючи товари (послуги), реалізація (надання) яких здійснюється дистанційним способом (далі – суб’єкти господарювання), зобов’язані забезпечити можливість здійснення держателями електронних платіжних засобів розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням електронних платіжних засобів не менше трьох платіжних систем, однією з яких є багатоемітентна платіжна система, платіжною організацією якої є резидент України (далі – безготівкові розрахунки):

1) до 1 січня 2020 р. – суб’єкти господарювання, які здійснюють:

  • реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту (крім торгівлі автотранспортними засобами, торгівлі деталями та приладдям для автотранспортних засобів, торгівлю мотоциклами, деталями та приладдям до них);
  • реалізацію підакцизних товарів;
  • реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
  • реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення;
  • діяльність з надання житлово-комунальних послуг;
  • медичну та стоматологічну практики;
  • діяльність туристичних агентств, туристичних операторів, надання інших послуг бронювання та пов’язана з цим діяльність;
  • діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування (крім закладів, які не мають залу для обслуговування споживачів);
  • діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування;

2) до 1 липня 2020 р. – суб’єкти господарювання, які здійснюють:

  • торгівлю автотранспортними засобами;
  • технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів;
  • торгівлю деталями та приладдям для автотранспортних засобів;
  • торгівлю мотоциклами, деталями та приладдям до них, технічне обслуговування і ремонт мотоциклів;
  • надання в оренду автотранспортних засобів;
  • поштову та кур’єрську діяльність;
  • пасажирські перевезення залізничним, автомобільним, водним або повітряним транспортом;
  • діяльність фітнес-центрів;
  • діяльність у сфері культури;
  • діяльність закладів охорони здоров’я (лікарняних закладів) незалежно від форм власності;
  • страхування;

3) до 1 січня 2021 р. – інші суб’єкти господарювання, які здійснюють реалізацію товарів (надання послуг), у разі, коли ціна одиниці товару (послуги) становить більше 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Суб’єкти господарювання повинні забезпечити, щоб ціна товару (послуги) під час здійснення безготівкових розрахунків за продані ними товари (надані послуги) з використанням електронних платіжних засобів не перевищувала ціни товару (послуги) під час здійснення оплати за ці товари (послуги) готівкою.

Суб’єкти господарювання мають право використовувати платіжний термінал для приймання електронних платіжних засобів в оплату за продані ними товари (надані послуги) разом з іншими суб’єктами господарювання на підставі договору з еквайром за умови забезпечення ведення кожним суб’єктом господарювання окремого обліку своїх операцій та отримання ним коштів на власний поточний рахунок, відкритий у банку, як суб’єкту господарювання.

З дати набрання чинності нової постанови згідно із зазначеним проектом, Постанова №878 втратить чинність.

Джерело
«Дебет-Кредит»