You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Дата: 21.02.2019

Переведення боргу – це заміна боржника в зобов`язанні, тобто первісний боржник вибуває з існуючого зобов`язання і передає свій борг іншій особі –  новому боржникові. 

Правове регулювання:

Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-ІV (надалі – ЦК України).

Чи потрібна згода кредитора на заміну боржника у зобов’язанні?

Боржник у зобов’язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом (ст. 520 ЦК України). Форма згоди кредитора в даному випадку не передбачена чинним законодавством України. З метою усунення будь-яких ризиків в майбутньому краще отримати згоду від кредитора у письмовій формі (лист, повідомлення тощо) або шляхом підписання тристороннього договору переведення боргу.

Яка форма договору щодо заміни боржника у зобов’язанні?

Форма правочину щодо заміни боржника у зобов’язанні визначається відповідно до положень статті 513 ЦК України. Даною нормою права передбачено, що правочин щодо заміни боржника у зобов’язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, яке передається новому боржнику. Тобто, якщо основний договір був укладений у письмовій формі та посвідчений у нотаріуса, то договір про переведення боргу також має бути укладений у письмовій формі та посвідчений нотаріально.

Чи змінює порядок обчислення та перебігу позовної давності заміна боржника у договорі?

Заміна боржника у договорі не змінює порядок обчислення та перебігу позивної давності.

Які особливості заміни боржника у договорі?

Серед особливостей заміни боржника у договорі можна виділити наступні:

  • за договором переведення боргу можна перевести тільки реально існуючий борг, а не борг, що може виникнути в майбутньому;
  • ·         новий боржник у зобов’язанні має право висунути проти вимог кредитора всі заперечення, що ґрунтуються на відносинах між кредитором і первісним боржником;
  • за договором переведення боргу можна перевести грошовий борг та інші грошові зобов’язання (надання послуг, виконання робіт, поставка товару тощо).

Чи можлива заміна боржника на стадії виконавчого провадження?

Заборони на укладення договору переведення боргу на стадії виконавчого провадження законодавство України не містить, а відповідно дана юридична дії можлива.

 

                                                                                                                                                       Ірина Марчук, адвокат

 Ця стаття несе виключно інформаційний характер та не може розглядатись як надання консультації у конкретній справі. За отриманням допомоги потрібно звертатись до адвокатів/юристів.