You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Дата: 13.04.2020

30.03.2020 року ВРУ прийняла ЗУ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)” № 540-IX (далі – Закон). Пропоную розібратися з основними змінами, які впливають на ведення господарської діяльності в Україні:

1. Спрощена система оподаткування
Підвищено ліміти для платників податків єдиного податку:
▪ 1 група – 1 млн грн (до змін 300 тис. грн.)
▪ 2 група – 5 млн грн (до змін 1,5 млн грн.)
▪ 3 група – 7 млн грн (до змін 5 млн грн.)

2. Відстрочення податкових зобов’язань за річною декларацією про майновий стан і доходи за 2019 рік
Відстрочення сплати до 01.10.2020 року для фізичних осіб-підприємців суми податкового зобов’язання, які були подані в річній декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік.

3. «Податкові канікули» з плати за землю та податку на нерухомість
За звітний період березня 2020 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності. Аналогічна норма стосується об’єктів нежитлової нерухомості, за виключенням житлової нерухомісті.
За звітний період квітня 2020 року податки мають бути сплачені в повній мірі, але надана можливість відстрочити сплату до 30.06.2020 року без застосування штрафу та пені.

4. Звільнення від нарахування та сплати ЄСВ.
На період з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 р. звільняються від нарахування та сплати ЄСВ такі особи:
▪ ФОП, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
▪ особи, які провадять незалежну професійну діяльність;
▪ члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.
Пам’ятаємо, що ФОП першої та другої групи (без працівників) має право піти у відпустку на один календарний місяць з метою економії на податках. Крім того, зупиняється строк розгляду скарг платників податків єдиного соціального внеску до 31.05.2020 року, а також продовжується строк подачі скарг на цей період.

5. Мораторій на податкові перевірки
Період – з 18 березня по 31 травня 2020 року.
Мораторій установлено на проведення документальних та фактичних податкових перевірок, у тому числі щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного соціального внеску. Планові перевірки будуть перенесені, а ті що почались на 18.03.2020 року – зупиняються до 31.05.2020 року. Мораторій не діє щодо документальних та фактичних податкових перевірок з питань бюджетного відшкодування ПДВ.
Звертаємо увагу, що камеральні перевірки не включені до переліку перевірок на які поширюється мораторій.

5. Звільнення від штрафів
В період з 1 березня по 31 травня 2020 року не застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства за виключенням порушень щодо:
▪ нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати;
▪ порушення вимог законодавства щодо обліку, виробництва, обігу спирту етилового, пального, тютюну та алкоголю в частині процедур, що визначені у Законі;
▪ порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
▪ відчуження майна, що знаходиться у податковій заставі, без згоди контролюючих органів.
Також не нараховується пеня за порушення податкового законодавства, а нарахована пеня, але не сплачена за цей період підлягає списанню.

6. Перенесення початку обов’язковості застосування РРО
Законом №533-IX від 17.03.2020 р. «Про внесення змін до ПКУ та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)переноситься реалізація Закону про РРО на три місяці – на 01.01.2021 року.

7. Надання адміністративних послуг ДПС
Відповідно до ЗУ від 17.03.2020 № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних послуг та строків надання цих послуг, визначених законом.
Документи стосовно надання адміністративних послуг (у тому числі внесення чергового платежу за ліцензію) визначених ЗУ від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», на час карантину приймаються виключно через поштові скриньки органів ДПС та поштою, а надання оригіналів документів буде здійснюватися після закінчення карантину.

 

Ірина Марчук, адвокат